Sopid

VARJUALUSED on Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri stuudiumi esimese kursuse jooksul tehtud projektid – katsetused ruumi, vormi ja materjaliga inimkeha skaalas.

16. septembril 2017 avasid Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriosakonna teise kursuse tudengid Harju tänava haljasalal eksperimentaalse varjualuse, mis jäi linnakodanikele ja külalistele testimiseks kuni 5. novembrini.  Idee autori Lill Volmeri sõnul käitub teos sujuva ja kohati läbipaistva seinana, mille kumerustest moodustuvatesse soppidesse saab inimene peituda: „Varjualune „Sopid” kasvas välja ideest luua struktuur, mis oleks ühtaegu jäik kui ka sujuv. Kumerustest moodustuvad sopid annavad inimesele tuge, varju ning kaitset. See-eest kui parajasti tuge vaja ei ole, võib varjualuse seinas olevast august ka pea välja pista ja möödujaid vaadata. Varjualuse voogav ümar kuju meenutab tardunud orgaanilist vormi, millest johtuvalt on ka kasutajal vaba voli varjualuse sees ja peal ringi liikuda, aukudest läbi pugeda või kauemaks peatuda.”

Andres Alveri ja Jaan Tiidemanni juhendatud kursuse raames valminud varjualune „Sopid" on ehitatud kuusepuidust klotsidest, varjualune on 4,6 m pikk, 2 m lai ja 2,5 m kõrge. 2017. aasta varjualuse avamine oli TAB 2017: Tallinna arhitektuuribiennaali avanädala satelliitprogrammi osa.

EKA koduleht 

Aasta
Materjal
Märkused
Pärast linnas eksponeerimist on varjualused viidud Pedaspeale Lahemaal.
Omanik
Eesti Kunstiakadeemia