Jaan Koorti mälestusmärk

Skulptor Jaan Koortile (1883–1935) pühendatud mälestusmärk valmis 1983. aastal tema 100. sünniaastapäeva puhul. Roosast graniidist soklile asetatud pronksist poolfiguur paikneb Kadrioru pargis. Teose asukoht on valitud Koorti omaaegse ateljee järgi, mis paiknes Kadrioru pargi veerel Mäekalda tänaval.

Mälestusmärk, mille on kavandanud skulptor Edgar Viies, kujutab Jaan Koorti lohvakas kampsunis, kulm mõtlikult kortsus, hoidmas käes kujuri töövahendeid. Teose autori sõnul on ta püüdnud edasi anda Koortile iseloomulikku ja konfliktset loomust ning võtnud skulptuuri aluseks kunstniku tütrelt saadud foto, kus Koortil on lips tagurpidi ees – nimelt läinud Koortil ka elus asjad teinekord tagurpidi.

On märkimisväärne, et mälestusmärk on kui kahe suure ja üksteisega sarnase skulptori dialoog. Edgar Viiendal ja Jaan Koortil on nimelt mitmeid ühiseid jooni: mõlemad olid Eesti skulptuuris omanäolised ja vastuolulised uuendajad, „vihatud geeniused“, kellest on praeguseks saanud oma ajastu vaieldamatud klassikud. Viienda teos on ainus Jaan Koortile pühendatud mälestusmärk.

Aasta
Materjal
Omanik
Tallinna Kesklinna Valitsus
Mälestis