Blasius Hochgrewe mälestusmärk

Tallinna vanim üksikisikule pühendatud monument raiuti valmis 16. sajandil ning püstitati sinna, kus ta asub haruldasel kombel praegugi – Marta tänava äärde Kitseküla asumis. Tegemist on massiivsel soklil paekivist ristiga, millel on ristilöödu ja donaatori reljeefid ning alamsaksakeelne tekst, mis eesti keeles kõlab ligikaudu nii:

„11. septembril 1560 lõid venelased siin härra Blasius Hochgreve armutult maha. Olgu Jumal temale armuline ja andku temale pattude andeksandmist viimsel päeval.“

Liivi sõja ajal tungisid Ivan Julma mehed kord Tallinna ning Marta tänava kandis peeti maha lahing. Toona oli piirkond ristitud Jeruusalemma mäeks, seepärast nimetati ka kõnealune taplus Jeruusalemma mäe lahinguks. Muuhulgas hukkus tapluses suurkaupmees Blasius Hochgreve, kellele Tallinna vanim monument püstitatud ongi. Veidral kombel ei olnud Blasius Hochgreve Liivi sõja eel kaaskondlaste seas sugugi heas kirjas. Tuntud ühelt poolt kui edukas ja suure joonega kaupmees, olnud mees teisalt ka häbitu salakaubaärimees ja ebameeldiv persoon. Kuna Tallinna kaitsel näitas Hochgreve üles silmapaistvat tarmukust, anti talle nähtavasti andeks ja püstitati lausa monument.

Blasius Hochgreve mälestusmärgi läheduses oli algselt veel kaks samal ajal ja samale sündmusele pühendatud monumenti, aga need on paraku jõudnud hävida.

Aasta
Materjal
Märkused
Tallinna vanim omal kohal säilinud isikumälestusmärk
Omanik
Tallinna Kesklinna Valitsus
Mälestis