Linda

Rahvusromantiline „Linda“ valmis 1920. aastal ning selle autor on eesti rahvusliku skulptuuri isa, kujur August Weizenberg (1837–1921). Teos paikneb Rootsi bastionil Hirvepargi ja Falgi tee vahel asuval haljasalal, mida varem tunti Rootsi kantsina, ent hakati skulptuuri järgi nimetama Lindamäeks. 

Teos kujutab pronksist naisefiguuri istumas tahulise kaljurahnuna lahendatud postamendil. Skulptuur etendab rahvuseepose „Kalevipoeg“ episoodi, kus Kalevi hauale kive tassiv Linda on kivile puhkama istunud ja leinas mõttesse vajunud. Detailirohke Linda kannab peas kuuse- ja tammeokstest pärga, kaelas keed ning üll loomanahka. Mõtlik nukker ilme ning rammestunud poos muudavad kompositsiooni rahulikuks, ühtaegu elavaks ja igavikuliselt staatiliseks. 

Leinav Linda sündis tegelikult juba 1880. aastal Carrara marmorist, mida Weizenberg armastas kasutada. Kujuril oli plaan Lindat pargiskulptuuri jaoks suurendada, ent vahendite puudumisel jäid ka pronksversiooni gabariidid samaks. Kunstiajaloolane Mart-Ivo Eller on leidnud, et lihtne mehaaniline suurendus poleks lisanud Lindale väärikat monumentaalsust ning väiksema ja intiimsemana mõjub skulptuur Lindamäe roheluses märksa võluvamalt. Marmorist originaal asub Eesti Kunstimuuseumi kogus.

Aasta
Tüüp
Materjal
Märkused
Marmorist originaal asub Eesti Kunstimuuseumi skulptuurikogus.
Omanik
Tallinna Kesklinna Valitsus
Mälestis