Kommunismiohvrite memoriaal

Kommunismiohvrite kenotaaf Maarjamäel Pirita tee ääres valmis 2018. aastal. Memoriaal on pühendatud kõigile Nõukogude Liidu terrori all kannatanud Eesti inimestele. Kompleksi autorid on arhitektid Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann ja Tiiu Truus, skulptor Kirke Kangro ja maastikuarhitekt Lidia Zarudnaja. 

Memoriaal koosneb kahest osast. Esmalt läbib külastaja „Teekonna“ – tumeda pika ja kitsa tunneli, mille välisseinas on sümboolsed kuuliaugud ja siseseintel seinatahvlid hukkunute nimedega. Pitsitav teekond viib aga „Koduaeda“, kus kasvavad õunapuud ning tuhanded metallist mesilased ilmestavad Juhan Liivi katket luuletusest „Ta lendab mesipuu poole“. Mälestusmärgi juurde kuulub ka elektrooniline memoriaal, kuhu on kantud kõik aastatel 1940–1991 eri moel kommunistliku terrori tõttu kannatanud isikud. 

Pikk ängistav tunnel, mille lõpus on valgusküllane õhuline õunaaed, moodustab mõjusa kompositsiooni, mis ei lase juhtunul ununeda, ent sisendab lootust ja elustab helgeid mälestusi. 

See, et kommunismiohvrite mälestusmärk ehitati Nõukogude ideoloogiat esindava Maarjamäe memoriaali kõrvale, on tekitanud vastakaid arvamusi. Samal ajal on kahe vastuolulise maamärgi kõrvutamine loonud kõneka mälestuspaiga, kus on esindatud Eesti lähiajaloo eri etapid.