Jüriöö park

Jüriöö park on kompleks Lasnamäel Sõjamäe kõrgendikul. 14. sajandil peeti seal arvatavasti maha Jüriöö ülestõusu lahing, mille mälestamiseks hakati hiieparki rajama juba 1935. aastal. Tehtu hävis sõjas ning uuesti alustati projektiga 1950ndate lõpus, mil ala korrastati ning sinna istutati puid ja põõsaid. Praeguse Jüriöö pargina on piirkond tuntud 1990ndatest, kui seal avati Jüriöö ülestõusu mälestusmärk. Arhitektide Ferdinand Mälli ja Alar Oruvee kavandatud mälestusmärk kujutab küngast, millest tõuseb muistsete eestlaste lahingumõõk. Künka küljel on mõõgani viiv kivitrepp, jalamil mälestuskivi, millesse on süvistatud Jüriöö lahingu toimumisaasta 1343. 

2007. aastal kujundati pargi üks külg mastaapse tuletorniga kaaristuna, mis on inspireeritud 1930ndatel pooleli jäänud projektist. Antiik-Kreeka templina mõjuv 15 sambast koosnev kaaristu sümboliseerib Eesti maakondi. Igas sambas on orv, kuhu on paigutatud fragment vastava maakonna muinaslinnusest. 

1999. aastal kavandas skulptor Signe Mölder parki mälestusmärgi „Kõigile eestlastele II maailmasõjas“, mis kujutab sõduripea motiiviga tipnevat roosast graniidist tahukat. 2000. aastal valmis „Vabadussõjas võitlejatele“ – Ferdinand Mälli ja Alar Oruvee roosast graniidist mälestussammas. 2002. aastal kavandas metallikunstnik Heigo Jelle parki Eesti suurima sepise, skulptuuri „Sõjasara“. Veel on alale istutatud mälestustammede allee ning pidulikeks sündmusteks rajatud vabaduslõkke plats.